Soda oczyszczona ma niezliczone zastosowania, szczególnie w domu. Doskonale czyści najróżniejsze powierzchnie. Na początku możesz dziwnie się czuć - ona się przecież ani nie pieni, ani nie pachnie, a my jesteśmy przyzwyczajeni przez producentów wszelkich detergentów, że zapaszek cytrusów i piana muszą być. A soda ani to, ani to. Nie pieni się i nie pachnie. Ona robi inną rzecz - po prostu działa! Poniżej kilka przykładów, które sama sprawdziłam.
1. Mycie kafelek.
Soda oczyszczona wyczyści osad z kafelek i ich nie porysuje. Kafelki należy posypać sodą i przetrzeć wilgotną gąbką. Można też posypać sodę na gąbkę i wyszorować kafle wykonując okrężne ruchy. Jeśli powierzchnia jest bardzo zabrudzona można przygotować pastę z sody i płynu do mycia naczyń. Do sody dodaje się wodę i płyn w takich proporcjach aby powstała pasta (konsystencja jak pasta do zębów). Zawsze dodawaj płynne elementy do sody, nie na odwrót. W ten sposób łatwiej dojść do pożądanej konsystencji - nie trzeba się wtedy bawić w odmierzanie i liczenie. Pastę należy rozsmarować na powierzchni i zostawić na kilka minut, po czym spłukać.
2.Mycie naczyń
Podobnie jak w przypadku kafelek - połączenie sody z płynem do mycia naczyń wzmocni jego działanie i konsystencji pomoże zaoszczędzić pieniądze. W przypadku zaschniętego brudu o tłuszczu trzeba najpierw namoczyć naczyń w roztworze wody z sodą - 2-3 łyżki na miskę wody, a następnie wyczyścić naczynia gąbką posypaną sodą
3. Czyszczenie i dezynfekcja gąbek i ścierek.
Płukanie ich w roztworze z sody i wody może w dezynfekcji i zabije nieprzyjemny zapach stęchlizny.
4. Czyszczenie piekarnika i mikrofalówki
Soda pomoże w usunięciu nawet zaschniętego brudu i odświeży sprzęt kuchenny. Dodatkowo nie zostawi w środku chemicznego zapachu!
5. Czyszczenie srebra
Maź z sody i wody w proporcji 3:1 to doskonały środek do polerowania i czyszczenia srebra.
6. Usuwanie osadu z kawy i herbaty
Namoczenie przez nocy kubków roztworem wody i sody (w przypadku silnych zabrudzeń trzeba jeszcze wyszorować je mokrą gąbką z sodą) pozbawi je brunatnych smug po kawie i herbacie.
7.Czyszczenie podłóg.
Pół kubka sody wymieszanej z ciepłą wodą (wiaderko) to świetny sposób na podłogę. Soda rozpuszcza się w temperaturze 20 stopni, dlatego nie ma zagrożeń, że drewniana podłoga może się porysować. Tak umyta podłoga będzie czysta i jakże ekologiczna!
8. Mycie ścian
Czasem na ścianach są tłuste plamy - po gotowaniu w kuchni albo w łazience po przypadkowym dotknięciu ściany wybalsamowanym ciałem. Umycie ściany roztworem jak do mycia podłóg powinien rozwiązać problem.
9.Czyszczenie wanny (osady z kamienia i mydła)
Poważnie - nie ma nic lepszego! Brud sam schodzi o przemyciu powierzchni mazią z sody!
9.Czyszczenie wanny (osady z kamienia i mydła)
Poważnie - nie ma nic lepszego! Brud sam schodzi o przemyciu powierzchni mazią z sody!
Osobiście nie jestem przekonana do tego typu, domowych sposobów. Zdecydowanie bardziej wolę zainwestować w profesjonalne środki czystości, takie jak https://www.proformula.com/pl/ i mieć pewność, że wszystko jest odpowiednio umyte, wyszczyszone i zdezynfekowane. Poza tym, na stronie tej możesz też znaleźć cenne porady - mam nadzieję, że i Ciebie zainteresują.
OdpowiedzUsuńW moim sklepie początkowo cała podłoga była czyszczona mopem, ale w zeszłym roku zauważyłem, że schodzi na to za dużo czasu, przez co pracownicy dłużej zostają w pracy. Znalazłem na stronie https://szorowarki24.pl/ ofertę wynajmu urządzeń do czyszczenia dużych powierzchni. Pracownicy wychodzą nawet 40 minut wcześniej dzięki zastosowaniu szorowarek
OdpowiedzUsuńJa do mycia w domu używam głównie środków czystości od https://ludwikekologiczny.pl/ . Mają płyn do mycia naczyń, uniwersalny do podłóg i innych powierzchni. Kupuję w dobrej cenie a ich ogromnym atutem jest przecież jeszcze skład. Bezpieczne sprzątanie dla całej rodzinki, również dla najmniejszych dzieci.
OdpowiedzUsuń